Balkon w bloku, nawet jeśli nieduży, może okazać się świetnym miejscem do wypoczynku i relaksu. Wystarczy odpowiednio go zaaranżować, ale kwiaty to nie wszystko, aby cieszyć się przestrzenią niezależnie od pogody czy pory dnia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie nowe elementy wprowadzić na balkon, żeby stał się drugim salonem z dostępem do świeżego powietrza. Możesz potraktować swój taras jak dodatkowe pomieszczenie, które stanie się nie tylko przestrzenią ozdobną do hodowania roślin, ale też w pełni funkcjonalną.
Wybierz odpowiednie meble ogrodowe: krzesła, stolik, leżak itp.
Zagospodarowanie i zaaranżowanie tarasu wymaga funkcjonalnych mebli. Powinny być odporne na warunki pogodowe, wygodne w użytkowaniu i rozmiarem dostosowane do wymiarów naszego balkonu czy tarasu. Warto zwrócić uwagę, aby nie reagowały w niekorzystny sposób na duże nasłonecznienie, wilgoć i mróz. Dużym ułatwieniem będzie, jeśli utrzymanie ich w czystości nie przysporzy nam trudu.
Wśród wielu rozwiązań popularne są meble wykonane z technorattanu, drewna lub metalu- ważne, aby były odpowiednio zabezpieczone i zaimpregnowane, a materiałowe dodatki takie jak poduszki, z wysokiej jakości tworzywa. Odcienie szarości, bieli czy czerni idealnie będą pasowały do nowoczesnych i eleganckich aranżacji, natomiast drewno, odcienie pomarańczy do przytulnych i ciepłych przestrzeni. Jeśli posiadasz wystarczająco, miejsca można postawić na obszerny stół z krzesłami, dzięki którym komfortowo zjemy obiad, urządzimy przyjęcie. Kiedy mamy do dyspozycji mniejszą przestrzeń możemy wybrać niewielkie okrągłe lub kwadratowe stoliki i wygodne fotele, na których odpoczniemy, wypijemy kawę i zrelaksujemy się przy książce. Jeżeli jesteś ciekawy i odważny, szukasz mniej typowych rozwiązań, można pomyśleć o hamaku, wiszącym fotelu typu kokon czy huśtawce np. w stylu boho.
Zadbaj o zadaszenie tarasu
Zadaszenie tarasu to element, który pozwala na ochronę przed deszczem, słońcem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium, stal lub PCV, i być zaprojektowane na różne sposoby, aby pasować do wyglądu budynku i otoczenia. Popularnym i nowoczesnym rozwiązaniem są pergole tarasowe. W przypadku tarasów na balkonach najlepszym rozwiązaniem są pergole montowane do fasady budynku. Dzięki temu możemy stworzyć przytulne miejsce do odpoczynku, chroniące nas przed słońcem, deszczem i wiatrem. Dodatkowo zyskujemy prywatność i poczucie posiadania salonu na świeżym powietrzu.
Wyróżnić możemy dwa rodzaje takiego zadaszenia, czyli pergolę lamelową i materiałową. Lamelowa posiada charakterystyczne ruchome lamele sterowane elektrycznie za pomocą pilota. Dzięki nim możemy samodzielnie regulować ilość wpuszczanego światła a w razie silnego nasłonecznienia czy deszczu całkowicie je zamknąć. Materiałowa pergola posiada poszycie dachu najczęściej wykonane z PVC lub wytrzymałego materiału tekstylnego. Regulacja stopnia nasłonecznienia odbywa się za pomocą składania lub rozkładania dachu w zależności czy chcemy się cieszyć bezchmurnym niebem czy ukryć przed nadmiernym słońce lub deszczem. Ciekawym i wartym rozważenia pomysłem, szczególności na mniejszych balkonach, są markizy. Tkanina, z jakiej wykonana jest markiza, powinna posiadać warstwę UV oraz solidną konstrukcję. Dzięki szerokiej gamie kolorów możemy spersonalizować ten element zadaszenia.
Zaplanuj oświetlenie i ogrzewanie
Na balkonie i tarasie lubimy spędzać czas nie tylko w ciągu dnia, ale także po zmroku, szczególnie jeśli myślimy o spotkaniach z rodziną czy znajomymi. Warto zadbać o przyjemne oświetlenie, które umili ten czas. W zależności od klimatu, jaki chcemy stworzyć, wybrać możemy oświetlenie wiszące np. modne żarówki wiszące na sznurkach, lampki solarne, które można wbić do doniczki lub lampy wolnostojące. Najwygodniejszym i praktycznym rozwiązaniem jest system oświetlenia wbudowany już w zadaszenie, np. w pergoli. Jest energooszczędne i nie wymaga dodatkowego montażu, kabli, przełączników i kontaktów. Jest również odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu bezpieczne. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o ogrzewanie. Pozwala na korzystania z tarasu w chłodniejsze dni i wieczory, które zdążają się także latem. Koniecznie zadbaj o przyjemne i ciepłe koce, a jako element wystroju można postawić skrzynię, w której będziesz mógł je przechowywać. W zależności od budżetu można zaopatrzyć się w biokominek, parasol grzewczy czy promiennik ciepła. W centrum pergoli mamy możliwość wbudowania takiego promiennika w dowolnym miejscu i ilości. Bez wątpienia ułatwi to korzystanie z niego bez dodatkowego podłączania czy konieczności wygospodarowania miejsca na wolnostojące urządzenia grzewcze.
Z tak zaaranżowanym tarasem i przestrzenią na balkonie jesteś już gotowy, aby zacząć planować pierwsze wiosenne grille w gronie przyjaciół czy coraz dłuższe popołudnia nawet we własnym towarzystwie odpoczywając i ciesząc się dodatkową przestrzenią w swoim mieszkaniu.